İzmir’in ilk ‘akademik’ anaokulu açıldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) tarafından kurulan ve İzmir’in ilk “akademik” anaokulu olma özelliği taşıyan ‘Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu’nun resmi açılışı yapıldı. Geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle 3-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim vermeye başlayan, okul öncesi eğitime ‘akademik’ boyut katmayı hedefleyen anaokulu, İEÜ’nün Balçova’daki kampüsünün karşısında bulunan eski İzmir Konağı’nda konumlandırıldı. Tarihi bina restore edilerek anaokuluna özel olarak hazırlanırken, çocukların en iyi şartlarda eğitim görmesi için de yemek menüsünden ders seçimlerine kadar tüm detaylar İzmir Ekonomi Üniversitesi akademisyenlerinin desteği ile hazırlandı.

AÇILIŞ YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu Açılış Töreni; Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ezgi Oral Bozkurtoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başladı. Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu bahçesinde gerçekleşen törene; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz katıldı.

USTA: “İZMİR EKONOMİ YAPARSA EN İYİSİNİ YAPAR”

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Balçova’nın değerini yükselttiğini ifade eden Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, “Çalıştığım bu 2 yıl içerisinde İzmir Ekonomi Üniversitemiz her zaman çözüm ortağımız oldu. Özelikle pandemi dönemindeki etkinliklerimizde faaliyetlerimizde bize kapılarını açtı. Ben gerek başkanıma gerek rektörümüze teşekkürü borç bilirim. Zaman içinde gördüm ki, İzmir Ekonomi Üniversitesi gerek eğitimleri gerek akademik kadrosuyla sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’de çok iyi bir eğitim kurumudur. Yaptığı bütün işlerde hem Türkiye’de hem de İzmir’de fark yaratıyor. Bugün açılışını yapacağımız Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu da bunlardan biri. Sadece anaokulu olmanın ötesinde çok önemli bir misyona sahip. İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi yaparsa en iyisini yapar” dedi.

ÖZGENER: “ÇOCUKLARIMIZ ERKEN YAŞTA ÜNİVERSİTENİN HAVASINI SOLUYACAK”

Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bir anaokulunu faaliyete geçirme hayalini uzun zamandır kurduklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, “Üniversitemizde sağladığımız eğitimin, kentimize, ülkemize ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize sunacağı katkı bizim için her zaman çok önemli.

Özellikle okul öncesinde vereceğimiz eğitimin, bir çocuğun hayatını nasıl şekillendireceğini ve gelecekte belirleyeceği kariyer hedefini ne kadar ileri bir noktaya taşıyacağını, alanında uzman akademik kadromuzdan aldığımız referanslarla değerlendirdik. Erken yaşlarda üniversitenin havasını soluyan, oradaki imkanları görerek ufku açılan ve akademik kadronun tecrübelerinden faydalanan bir çocuğun, büyüdüğünde başarılı bir genç, ülkemizi hedeflerine yaklaştıracak aydınlık bir gelecek yaratmak için çalışacağına inandık” dedi.

90 BİN ÜYESİYLE İZTO GÜVENCESİ

Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje temelli eğitim uygulamalarıyla çocuğu merkezine alan, oyun odaklı bir eğitim süreci sunan anaokulumuzun, 90 bine yakın üyesiyle büyük bir aile olan İzmir Ticaret Odamız’dan aldığı güvenle okul öncesi eğitime hep birlikte farklı bir bakış açısı kazandıracağız”

AŞKAR: “YAVRULARIMIZ İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ AİLESİNİN EN KÜÇÜK MENSUPLARI OLDU”

İzmir’de vakıf üniversitelerine ait ilk anaokulunu açmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Bugüne kadar gençlerimizin, ülkemizin, şehrimizin, toplumumuzun gelişimi için pek çok başarılı işe imza attık. Saygınlığı olan, fark yaratan, güven duyulan, Türkiye’nin en çok tercih edilen eğitim kurumları arasına girdik. Artık bu güveni, eğitimdeki bu tecrübemizi, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ayrıcalığını biricik yavrularımıza, çocuklarımıza aktarma zamanının geldiğini düşünerek anaokulu açmaya karar verdik. Eğitim müfredatından çocuklarımızın yemek programına kadar tüm detayları düşünerek, büyük titizlikle hazırladığımız anaokulumuz, yavrularımızla buluştu. Çocuklarımız şimdiden üniversiteli, İzmir Ekonomi Üniversitesi Ailesi’nin de en küçük mensupları oldu. Anaokulunun açılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, ailelerimiz ile birlikte çok başarılı işlere imza atacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

BOZKURTOĞLU: “EN BÜYÜK FARKIMIZ AKADEMİSYENLERİMİZDEN ALDIĞIMIZ DESTEK”

Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu’na ilişkin detayları paylaşan İzmir Ekonomi Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ezgi Oral Bozkurtoğlu, “Anaokulumuz 72 çocuk kapasitesi ile 4 sınıfı, mutfağı, yemekhanesi, bahçe alanları, test-görüşme odaları, reviri ve uyku odası ile hizmete girdi. Bu yıl üç sınıfımızı açarak 1 Eylül itibariyle eğitim öğretime başlamış bulunuyoruz. Anaokulumuzun en büyük farklılıklarından biri ise yapmış olduğumuz projelerde, branş derslerinde üniversitemizde görev yapan akademisyenlerimizden aldığımız destektir. Merkezimizin ve Beyaz Köşk Anaokulunun faaliyetleri ve proje fikirleri her geçen gün artarak gelişmeye İzmir’e ve çocuklara katkı sağlamaya devam ederken; tüm çocuklara, ailelere, uzmanlara ve öğrencilere kapılarını açıyor” diye konuştu.

3-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA EĞİTİM VERECEK

İzmir Ekonomi Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu, Balçova’daki İEÜ kampüsünün karşısında bulunan eski İzmir Konağı’nda, Eylül ayında faaliyete geçti. 3-6 yaş arasındaki çocukların kabul edileceği anaokulunda, 4 sınıf olarak toplam 72 öğrenci eğitim görecek. Her sınıfta en fazla 18 öğrenci yer alacak.

KADINLARIN GÜÇ BİRLİĞİ

İEÜ Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu’nda 5 başarılı kadın görev aldı.  Merkezin müdürlüğünü, okul öncesi eğitim uzmanı Öğr. Gör. Ezgi Oral Bozkurtoğlu üstlendi. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanı Öğr. Gör. Yasemin Özgün ise müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrim Üstünlüoğlu, İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ve Uzman Psikolog-Aile Danışmanı Ayşe Özgener merkezin yönetim kurulunda yer alıyor.

18 KİŞİLİK UZMAN DANIŞMA KURULU

Merkezin Danışma Kurulu’nda ise; İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı,  Ege Üniversitesi, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Gelişimi Uzmanı Öğr. Gör. Ebru Kalyoncu, Uzman Psikolog, Dünya Özel Eğitim ve Danışmanlık Merkezleri Kurucusu Şebnem Türkdalı Temizocak, İTK Anaokulları Koordinatörü Burçin Kızak, Okul Öncesi Eğitim Uzmanı-Drama Lideri, YÖM Okulları Güzelbahçe Kampüs Müdürü Özlem Öznur Gökbulut, Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-TV Sinema Bölümü Doç. Dr. Meral Özçınar, İzmir Büyükşehir Belediyesi-Çocuk Belediyesi Sorumlusu Döne Kırar Yılmaz,  Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Önder Küçük, Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümü Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu, İEU SHMYO Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Betül Özkul, İEU GSTF İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Dr. Öğr. Üyesi Didem Kan Kılıç, İEU İletişim Fakültesi UNICEF Danışmanı Doç. Dr. Altuğ Akın, İEU SHMYO Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Hakan Yıldız, İEU SHMYO Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, İEU İşletme Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nilgün Gürkaynak ve İEU, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Doç. Dr. Selin Türkel yer alıyor.

Beyaz Köşk Uygulama Anaokulu bahçesinde gerçekleşen törene; İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Tahir Özdemir, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Salkım, İsmail Kahraman, Jülide Tutan Hergül, Mehmet Şahin Çakan ve Nuray Eyigele İşleyen, İzmir Ticaret Odası Meclis Katip Üyesi Ali Yaramışlı, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri, Komite Üyeleri, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri, Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi dekanları ile akademisyenler katıldı.